הזמרת ברנו יצחקובה

יצחקובה נולדה בטשקנט, בירת אוזבקיסטן שבברית המועצות לשעבר, במשפחה דתית של יהודים בוכרים, שמה בלידה היה – בכמל.. היא נישאה לישראל בדלבייב ונולדו לה חמישה ילדים (סופיה, תמרה, ברטה, אולגה, ורפאל), וחיה במשך 5 שנים בסמרקנד. לאחר לידתה של הילדה השניה היא עברה עם משפחתה להתגורר בעיר Stalinabad (דושנבה), עיר הבירה של הרפובליקה הסוציאליסטית הסובייטית של טג'יקיסטן, כבר בגיל 16 היא היית שרה את שירי הששמקום, ובמקביל החלה לעבוד ברדיו טשקנט באנסנבל ששמקום, המורה שלה היה פרופסור יונוס רג'אבי שבו היא החלה ללמוד לשיר שירים מסורתיים בטג'יקית. מה שחשוב לציין אז הייתה פריבילגיה שבטג'קיסטן לא היה נהוג שנשים ישירו שירי ששמקום אלא רק הגברים,
והיא הראשונה והיחידה שעשתה מהפכה בקרב הנשים שישירו את שירי הששמקום ופתחה סגנון משלה, שכל זמרת שהייתה מתחילה לשיר כבר היו יודעים שזו תלימדתה של ברנו יצחקובה וכך גידלה דור של זמרות בשירי הששמקום, וכן היה לה תואר פרופסור לשירת הששמקום באונברסיטה למוסיקה בעיר טגקיסטן.


הזמיר של טג'יקיסטן, ברנו יצחקובה

אנשים זוכרים אותה כאחד הזמרות האהובות והגדולות ביותר של טג'יקיסטן, מרכז אסיה,
הייתה ידוע בשם "הזמיר של טג'יקיסטן"
היא דיברה בארבע שפות טג'יקית, אוזבקי והשפה הרוסית, כמו גם שפת האם שלה, בוכרית יהודית.
בשנת 1992, לאחר קריסתה של ברית המועצות עלתה לישראל עם משפחתה, ראשית התגוררו תקופה קצרה בפתח-תקוה, ולאחר מכן עברו לגור בתל-אביב.
בשנת 9.9.2001 הלכה לעולמה ונקברה בחלקת הר המנוחות גבעת שאול בעיר הקודש ירושלים.
יהיה זכרה ברוך.
לאחר מותה של הזמרת הגדולה, ברנו יצחקובה הסופר היהודי הבוכרי בעל שם עולמי המפרוסם, פרופסור אהרון שלמיוב, כתב ספר על חייה ופועלה של הזמרת ברנו ועל כל שושלת משפחתה בשלוש שפות – טג'יקית בוכרית, רוסית, ובעברית. הספר נקרא Barno" שלנו" בעברית.

Share Button


לינק לשיתוף: