הכל על משפחת אלייב

בימים שבהם נוטים לשכוח את המסורת ודוחקים את המטען התרבותי עליו גדלים לפינה, נדיר לראות משפחה שלמה שהיעוד שלה הוא שימור המסורת התרבותית שלה.
כזו היא משפחת אלייב שמצליחה להנחיל את המסורת התרבותית הבוכרית, לאחר שעלתה לארץ בשנת 1991, בשיא מלחמת המפרץ.

כאשר צופים במשפחת אלייב מופיעה, קל להבין איך היא הצליחה להפוך לאחת התופעות היותר מעניינות בנוף הים תיכוני. כל המשפחה: הסבא, ילדיו, נכדיו וניניו נוטלים חלק בחגיגה שכולה ניגון, שירה וריקודים אותנטיים.

להקת אלייב קיימת משנת 72', כאשר ילדיו של הסבא אללו (בנם של זמר ונגנית מטג'יקיסטן, שהופיע, לטענתו, ברחבי העולם לצד צ'רלי צ'פלין וג'וזפין בייקר) היו בוגרים מספיק כדי לנגן ולשיר. הלהקה התרחבה  כשהילדים התחתנו והמעגל המשפחתי גדל. הסבא אלו מספר שעוד בצעירותו חלם על הקמת להקה שתורכב מבני משפחתו. את אהבת המוסיקה הנחיל לו אביו עוד בילדותו באוזבקיסטן.

משפחת אלייב היא משפחה אחת גדולה המורכבת משלוש משפחות. לאחרונה העתיקה המשפחה את מגוריה לשיכון המזרח ביפו. בפסגת הפירמידה ניצב הסבא אללו אלייב, שנמצא בשנות השבעים לחייו, אחריו בניו אמין אלייב ואריאל אלייב. אריאל אלייב הוא למעשה הצלע המרכזית בלהקה. הוא החל ללמוד מוזיקה בגיל 6 וניגן גם בפסנתר ובכלי הקשה. הוא הזמר, מנגן באקורדיון בוכרי שנקרא "גרמוני" המאפשר לנגן גם רבעי טונים. אחיו הגדול אמין מנגן בכלי הקשה ומשתתף בשירה. חברה נוספת בלהקה היתה הבת עדה, פסנתרנית קלאסית ומורה לפסנתר, שפרשה מחברותה בלהקה. הדור השלישי בלהקה מורכב מאלן, בנו של אמין, ששר ומנגן בכלי הקשה בסגנון "אסיה התיכונית". צביקה, בנה של עדה, מנגן בכלי הקשה, בקרן מיוחדת (מעין שופר ארוך מנחושת)  ושר. אמיר, שר ומתופף במסגרת הלהקה (אמיר גם שיחק בתיאטרון "הבימה" בהצגה "מעגל הגיר הקווקזי" בתפקיד הילד מיכאל). אביבה, בתה של עדה, שרה ומנגנת בדרבוקה (שימשה גם כמחליפה לאמיר בתפקידו ב"הבימה"). הסבא, אללו  שיחק אף הוא ב"מעגל הגיר הקווקזי" בתפקיד המלך.
אלבומה של אלייב, המשיח בוא יבוא, זכה להצלחה לא קטנה בזכות חידוש מקסים לשיר "בוכרה היפה" שהפך ללהיט. חברי הלהקה גם ניגנו במופע של חיים צינוביץ', "ג'יבריש", ובהקלטת שירה של ריטה  "תפתח חלון".
הצלחתה של הלהקה חוצה גבולות עדתיים וסגנוניים. חברי  הלהקה זוכים להשתתף, ביחד ולחוד, בהצגות ובאנסמבלים מוזיקליים.
ב-2005 השתתפה המשפחה בתחרות הקדם אירוויזיון, עם השיר "אספרנסה".

חברי הלהקה

אמין אלייב – כלי הקשה
אריאל אלייב – פסנתר – זמר
זמראלו אלייב – כלי הקשה
אלן אלייב – כלי הקשה
צביקה אלייב – כלי נשיפה
אמיר אלייב – זמר
אביבה אלייב – זמרת – כינור

 

Share Button


לינק לשיתוף: