זכויות הנשים הגרושות

נשים יקרות כמו בכל דבר בחיים יש עליות ומורדות, משברים ושמחות אבל יש תקופה בחיים של הרבה אנשים שהיא לא קלה ואפשר להגיד אפילו הכי מפחידה שיכולה להיות עלי אדמות וזוהי תקופת מהלך הגירושין והתקופה שאחריה, אראה לכם כמה מן ההיבטים על הנושא הכאוב והמורכב , מנקודת מבטי, ניסיוני המקצועי כמזכירה וכעוזרת אישית למנכ"ל , כרכזת נושאי דיור, תעסוקה, אולפנים, ונושאים קהילתיים שונים במשרד הקליטה רמלה –לוד והסביבה בשנים 1990 – 1998 וניסיוני האישי מהחיים כגרושה עם 3 ילדים, אביא אליכן כמה טיפים ועצות על זכויות האישה הגרושה.

שמתן לב שאני לא קוראת אימהות חד-הוריות אלא נשים גרושות, אימהות חד-הוריות נקראות כך משום שילדו בגפן את ילדיהן או אימצו ילדים מחוץ למסגרת הנישואין או מחוץ לזוגיות מוצהרת אחרת.

בדרך כלל אנו מגיעות להחלטה לסיים את הנישואין בתקופות הביניים זאת אומרת כשנקטע רצף השגרה היום יומית העמוסה במטלות האין סופיות אז בתקופות שקטות יחסית, בחופשות, בשבתות, בחגים, משום מה יש לנו יותר זמן לחשוב על "האני" שלי, לחשבון נפש, מה רצונותיי, מה ציפיותיי מעצמי – כגון: קריירה, החלומות שעוד לא הגשמתי , בזוגיות שאני נמצאת בו, או במקרים חמורים יותר האם אמשיך להיות קורבן של בן זוגי , ציפיותיי מבן זוגי – הייתי רוצה שישתנה, אבל למדתי שלא אוכל לשנותו לעולם, לכן אולי נותר לי אלא לשנות את החיים שלי…

דווקא בתקופות של החגים עמוסי המטעמים וכל הטוב אנו מגיעים להחלטות על שינוי והתחלה מחדש, כאשר מעורבים הילדים אנו במרבית הפעמים נוקטים אמצעי זהירות ומפחדים מהשינוי הגדול וכיצד הוא ישפיע עלינו, אנו צריכים להבין שכשטוב לנו, טוב לסביבתנו כשלא טוב לנו הסביבה תבחין וגם לה לא יהיה טוב, אם הגענו עם עצמנו להבנה שטוב לנו בנפרד יותר מאשר ביחד .

החששות שלנו כהורים איך הילדים יקבלו את הפרידה שלנו?, שלעולם יותר לא יוכלו להיות ביחד, והאם הם יבינו שהגירושים של שני הורים לא אומרים גירושים מהם.

אנו כהורים תמיד נראה את טובת הילדים לנגד עינינו שזהו גם העיקרון שמנחה את בתי המשפט בארץ , שכן ישאל בית המשפט לרצונו של הילד עם איזה הורה הוא בוחר לחיות ( כמובן מגיל מסוים של אותו הילד שבית המשפט יקבע).

קיבלנו החלטה לפרק את החבילה, כדאי לאסוף את הילדים ולספר להם על השינוי הגדול שיהיה להם בעתיד הקרוב, במידת אפשר לספר על מהלך הפרידה המשפטי, איך להיערך לקראת החיים החדשים, להסביר להם שאמא ואבא הולכים לחיות בבתים נפרדים, וזה לא אומר שההורים מפסיקים לאהוב את הילדים , ושהילדים ימשיכו להתראות עם ההורים, לחגוג איתם את החגים, להגיע לאירועים כמו – ימי הולדת, מסיבות כיתה שנתיות, אסיפות הורים, להיות שם כשהילדים חולים, וכו'. יש לזכור שהילדים הם כמו מבוגרים, וצריך להתייחס אליהם כך, כמו שכל מבוגר רוצה להרגיש ביטחון וודאות , לכן צריך להסביר להם מה זה הורים גרושים ולא להשאיר אותם באפילה.

כמובן שצריך להתחשב ברגשותיו של הילד כשהוא מגיב בצורה קיצונית, כמו בכי או התקפות זעם, אך מצד שני לא להיכנע למניפולציות של הילד מתוך מחשבה שאנו פוגעים בהם וצריכים לפצות אותם, בכדי לא להיגרר להבטחות שווא, במקרים כאלה כמובן צריכים להתערב אנשי מקצוע כגון: יועצת בית הספר, פסיכולוג, לשכת רווחה, ואפילו קרובי משפחה תומכים.

להלן כמה טיפים/עצות לקראת הגירושין:

הכלל הראשון לא לבגוד, כיוון שכשאישה בוגדת מפסידה את מזונותיה ואת הסכום הרשום בכתובה שלה, אם הדיון מתנהל בבית הדין הרבני היא עלולה גם לאבד את משמורת הילדים ואת חלקה ברכוש הרשום על שם הבעל.

הכלל השני – לחסוך בצד "קופה קטנה", בשל ההוצאות הכרוכות בהליכי הגירושין לדוגמא: לשכור עורך דין לענייני גירושין, הוצאות פתיחת תיק בבתי המשפט, ועוד, בסכסוך גירושין הבעל עלול למנוע כספים מהאישה, ואף לרוקן את חשבון הבנק, גם לאחר שבית המשפט פוסק מזונות, יש נשים שרצות אחרי הבעל שנים בהוצאה לפועל ולא מצליחות לגבות אותם, אני ממליצה לאישה לגשת לבנק ולפתוח חשבון נפרד שיהיה רק בניהולה בלבד.

הכלל השלישי – באם מדובר באלימות פיזית אני מציעה לפנות לרשויות המתאימות (משטרה) בהקדם או לקרובי משפחה, במקרים חמורים זה למקלט לנשים מוכות בשיתוף עם לשכת רווחה או נציג העירייה.

האישה חייבת להיות מוכרת בלשכת הרווחה, בעזרתם תוכל לקבל סיוע בהפניה למקלט לנשים מוכות, במקלט לנשים מוכות גם שם יש זכויות לאישה כגון: לדיור זמני עד כדי דיור קבוע (סודי) מחוץ למקלט וזה על מנת להגן עליה מפני הבעל המכה ו/או משפחתו.

הכלל הרביעי – ברוב המקרים מוטב לאישה להקדים את הבעל ולפנות לביה"מ לענייני משפחה פשוט כי בבי"המ פוסקים מזונות גבוהים יותר מאשר בבית הדין הרבני. ולאחר מכן לפתוח תיק בבית הדין הרבני.

"המקדים לפתוח תיק בין אם זו האישה ובין אם זה הגבר הסיכוי לנצח לטובת המקדים".

גביית מזונות לילדים ולאישה – כיצד נקבע סכום המזונות:

אתחיל עם אישה שאין לה ילדים ורוצה להתגרש, אז מן הסתם המקרה קצת יותר קל מבחינתה אם אפשר לקרוא לזה כך, כי אין לה את הנטל לדאגה למזונות לילדים, אך היא יכולה לתבוע את הבעל למזונות עבורה וזה בהתאם לתנאים, ז"א כל מקרה לגופו של ענין, אם האישה חיה נגיד 5 שנים עם הבעל יש לה אי אילו זכויות ועל זה היא צריכה להתייעץ עם העורך דין שלה. אמנם לא בכל המקרים פוסקים מזונות עבור האישה ללא ילדים.

אישה עם ילדים : ברוב המקרים גיל הזכאות הוא עד גיל 18 + צריך לדרוש בהסכם שהאבא יתחייב לשלם גם עד גיל 21 , דהיינו עד סיום השירות הצבאי, חשוב גם לדרוש שהבית ישאר אצל האישה עד גיל 18 או עד גמר הצבא או בכלל…המזונות לילדים נקבעים לפי מספר קריטוריונים, אשר אחד מהם הוא הגילאים של הילדים, כאשר הילדים בני שש עד 15 האב חייב לדאוג לשלם את צרכיהם של ילדיו, החשובים והחיוניים לדוגמא: תשלום עבור החוגים, בגדים, אוכל, ציוד לבית הספר, תשלום עבור פיסוכולוג לילדים. וכל זה במקביל לפי חישוב של הכנסותיה של האמא.

בנוסף לגילאים של הילדים, ישנו קריטוריון של מהו סכום הכנסתו של האב, מהו סכום הכנסתה של האם , לאיזו רמת חיים הילד התרגל בזמן הנישואין.

מה קורה בתקופת שירותם הצבאי, או השירות הלאומי, או הילד לומד במכללה, או בכל מוסד להשכלה גבוהה גם אחרי גיל 21 האישה חייבת לדרוש את מלוא המזונות בהסכם הגירושין, אני רוצה לחדד את עניין המזונות – כל כך חשוב לעשות הסכם גירושין בציון המזונות גם אחרי גיל 21 ועד שהילדים מתחתנים, כי בעידן של היום הילדים לא ממהרים לצאת מהבית, ו/או להתחתן, בגלל זה כל כך חשוב לסכם את עניין המזונות בהסכם הגירושין, כדי להבטיח לעצמך שקט נפשי כשאת מגדלת את הילדים שלך כל החיים בעצם.

יש מקרים לצערנו כאשר האב אינו משלם מזונות מסיבה זו או אחרת, דרך אחת לגבות דרך הביטוח הלאומי, דרך שניה האם רשאית לתבוע מהוריו את המזונות במידה והם אנשים אמידים.

ביטוח הלאומי – נותן מענק לימודים בסמוך לתחילת הלימודים, לילדים בשיעור של כ- 18% משכר הממוצע במשק, לילדים בגילאי בית הספר היסודי וחטיבת ביניים. השלמת הכנסה, הבטחת הכנסה,

עיריה – אישה שלא עובדת או באין הכנסה מגיע כ 75%

הנחה בארנונה, אישה שעובדת או חיה מהכנסה אחרת מגיע כ- 25 % הנחה בארנונה.

אגד או דן – 10% הנחה בכרטיסיית נסיעה.

מס הכנסה – מגיע פטור או נקודות זיכוי מהעבודה אם היא שכירה, אם האישה עצמאית, תלוי מה הכנסותיה, בהתאם למה שיקבעו במס הכנסה.

אימהות אשר לא עובדות כלומר עקרות בית, כל עוד היא נמצאת בהליך גירושין הבעל חייב לשלם גם עבורה מזונות ( שייך לנושא של מדור), לאחר הגירושין באם האישה תרצה לעבוד או ללמוד, לשכת התעסוקה יכולה להציע על קורס הכשרה, או הסבה מקצועית, וכמובן בהצעת עבודה.

"מי היא "אישה עגונה"? אישה עגונה בעצם עדיין אישה נשואה בפועל אבל לא יכולה להתגרש מכיוון שהבעל ברח ולא ידוע מקום הימצאו, או שנמלט אל מחוץ לגבולות הארץ והשאיר אותה ללא פרנסה או הכנסה כלשהי לה ולילדיהם. ברבנות ישנם רבנים אשר יכולים לסייע בחיפוש הבעל ואף לצאת מהארץ ולמצוא הבעל הנמלט ולשכנע אותו להביאו לארץ בין אם לעשות שלום בית או לתת גט לאישה ובין השאר גם להביא אותו לידי הסכם ממון, חלוקת רכוש, תשלום מזונות וכו', במקביל האישה בינתיים צריכה להאכיל את עצמה ואת ילדיה, או שהיא מגישה תביעה בביטוח הלאומי לתשלום מזונות, או שמסתדרת בכוחות עצמה הכוונה עזרה מעוד מקורות כגון: מהורים, משפחה, חברים, עד שמגיע הבעל ומשלם גם את כל סכומי המזונות באופן רטרואקטיבי על כל התקופה שלא שילם. סיוע במשרד השיכון – גרושה עם ילדים שאין לה דירה משלה או חלק בדירה, זכאית לסיוע בתשלום שכר דירה – 36 חודשים, שלאחריהן יידרש ממנה מבחן הכנסה, כמו כן זכאית מטעם משרד השיכון בצורת הלוואה מוגדלת או מענק מותנה- זאת בתנאי שלא לקחה משכנתא אף פעם בחיים ובתנאי שיש לה ילד אחד לפחות המתגורר ביחד עימה.

לגבי עולים חדשים כל ההסברים/ייעוצים/טיפים חלים עליכם, אבל חשוב ביותר להיות בקשר הדוק עם משרד הקליטה- שם תוכלו לקבל הסברים בפרטי פרטים, כמו למשל נושאים שקשורים לתעסוקה ולדיור , ועוד דבר למנוע כפילות בתשלומים.

עוד גורמים שמאפשרים סיוע לגרושות עם ילדים והם:

ויצ"ו, נעמ"ת, תנועת אמונה, (בדרך כלל אימהות עם ילדים קטנים) , משרד העבודה והרווחה נותן מענה, ניתן גם להיעזר בשירותי "אלחה" שמפעילה קו חם לבעיות דחופות באמצעות ביפר, שבו ניתן להשאיר הודעה בכל שעות היממה, הפונים ייענו ע"י עובדות סוציאליות.

20130611-180752.jpg

Share Button


לינק לשיתוף: