דרכים לבניית משפחה מאוחדת ולתפארת

כל ילד (וכל מבוגר) רוצה להרגיש שייך לסביבה בה הוא גדל וחי. אז איך מגבירים את תחושת השייכות של הילדים?

כל ילד, לאורך כל חייו, היה רוצה שיגידו לו "מה הייתי עושה בלעדיך?". הילדים שלנו זקוקים לחום ,אהבה ,תשומת , כל ילד היה רוצה להשתייך, להרגיש שייך למשפחה ולעולם לתוכו נולד. בשנים הראשונות הדבר בא לידי ביטוי בתחושת שייכות להוריו ולמשפחתו המיידית, אחר כך לחבריו ובהמשך חייו בשייכות לעמו ומולדתו.
להרגיש שייך זה להרגיש שמקבלים אותי כפי שאני, בלי ביקורת ובלי תנאים. להרגיש שמאפשרים לי להשתלב תוך עידוד הערכה והכרה במאמצים שאני עושה ולא רק אם אני "ילד טוב" שמקשיב להוריי או תלמיד מצטיין. להרגיש שאני בעל משמעות, שאני תורם ומועיל. הדברים נכונים כמובן לילדים ולמבוגרים כאחד. האדם הוא יצור חברתי שמניע גדול לרצונותיו ומעשיו הוא השאיפה להשתייך.


אנו בתור הורים צריכים לתת את הדעת על מנת לבנות שיתוף פעולה עם הילדים שלנו ולגרם שייכות . ולהלן מספר דוגמאות:
כיצד, אם כן, בתור הורים ניתן מענה לצורך הבסיסי הטבוע בכל ילד, ונאפשר להם להרגיש שייכים?

לשתף
אנחנו משתפים בחיינו אנשים שיקרים לנו. כשהורה משתף את הילד שלו הוא אומר לו בדיוק את זה: אתה יקר לליבי, אני אוהב אותך ולכן נעים וטוב לי לשתף אותך בחוויותיי האישיות.
ניתן לשתף מגיל צעיר מאד ונושאי השיתוף יהיו בהתאם. בגיל צעיר אפשר לשתף בדברים כמו: "פגשתי חבר…", "ראיתי הצגה מעניינת" ובגיל מאוחר יותר אפשר לשתף גם אירועים מורכבים יותר כמו סיפורים ממקום העבודה או "קרה לי דבר לא נעים היום, המנהל כעס עלי…" או "שמחתי כשפגשתי את…"

להתייעץ
כשהורה מתייעץ עם הילד הוא אומר לו – חשובה לי דעתך, אני סומך על שיקול הדעת שלך, מעניין אותי מה אתה חושב על… לקחת נושא ולפתח ….
ההתייעצות תהיה תמיד ביחס לגיל הילד ולהתפתחות שלו. בגיל צעיר אפשר להתייעץ על דברים פשוטים , ובגיל מאוחר יותר, מה לדעתך יהיה נכון יותר לקנות, את המוצר הזה או האחר?

לבקש עזרה
אחד הדברים החשובים ביותר כדי לתת לילד תחושה שהוא אהוב ורצוי היא לבקש את עזרתו. אין דבר יותר משמח את הילד מאשר התחושה שזקוקים לו. חשוב שהעזרה תהיה אמיתית ומשמעותית ככל האפשר ולא מלאכותית.
בגיל הצעיר זה לבקש שיעזור בפינוי השולחן מציוריו וצבעיו, ובגיל מאוחר יותר בהכנת ארוחת הערב לכל המשפחה וכן הלאה

לאפשר ייחודיות
יחד עם הכוונות של ההורה להפוך את המשפחה למלוכדת ובעלת ערך, חשוב לכל ילד שיחוש יחיד ומיוחד בפני עצמו. אפשר לומר לילד, אני מאוד נהנה לשמוע את קולך היפה. אני מאד שמח ללמוד ממך. אתה כל כך מוכשר שזה ממש מרגש אותי. שימת הלב ליכולות ולכישורים המיוחדים לכל ילד, מבלי ליצור תחרות, היא אומנות שניתן לרכוש.
לא להשוות
מי מאיתנו היה רוצה שישוו אותו למישהו אחר? אף אחד. הימנעות מהשוואות עם האח, החבר, בן הדודה, תחזק את הביטחון של הילד בדרכו, ביכולותיו וכישוריו.
לעיתים נדמה להורים שאם ישוו את אחד מילדיהם עם אחיו או אחותו, הדבר יעלה את המוטיבציה שלו, אך זו טעות. ההשוואות מזיקות
הדגש צריך להיות על היכולות, על הכוחות שלו. הם קיימים בו, רק צריך לעורר אותם מתרדמתם! כדאי לשוב ולומר לילד שאתם סומכים עליו ומאוד מעריכים את המאמצים שלו בלי להשוותו לאף אחד אחר

Share Button


לינק לשיתוף: