להפוך כל ילד לשושנה יפה

אחי ואחיותיי היקרים – עיקר העבודה בחינוך ילדינו זה השתדלות ותפילות – ברצוני לספר איזה סיפור יפה בנושא :

שני אנשים מכרו בשני דוכנים סמוכים בשוק , אחד מכר בצל ורעהו מכר שושנים .
היה מוכר הבצל שוקל לקונים הרבים , שצבאו על דוכנו , ומקבל תמורה בת שקלים אחדים מכל קונה , הן ידוע שמחיר הבצל נמוך הוא .

לאחר כשעה של עמל ויזע , כאשר צבר מוכר הבצל כ-20 ₪ על ידו במטבעות של שקל ושל מחצית השקל , הביט לימינו , וראה אישה הניגשת אל דוכן הפרחים ומבקשת זר ששונים , הגיש לה המוכר זר של ששונים עטוף בנייר שקוף , מרשרש , והיא שילמה לו שטר בן 20 ש"ח

המשיך מוכר הבצל לשקול בצל , להזיע,וללכלך את ידיו ,להריח את ריחו של הבצל , עמל וטרח ללא הפסקה כמעט, וקיבל על כל שקית תמורה בת שקלים אחדים בודדים
שוב עברה שעה והוא מביט לימינו ,מוכר השושנים שישב בטל כשעה , הגיש שוב זר של שושנים לקונה וקיבל תמורתו שטר בן 20 ₪

בסוף היום , כאשר רצה מוכר הבצל לשוב הביתה והוא יגע מעמל היום , הביט לימינו וראה את מוכר השושנים , עומד נינוח ורגוע אצל דוכנו , ידיו נקיות ומראהו נעים ורענן .

אמור לי ידידי , פנה מוכר הבצל אל מוכר השושנים התוכל ללמדני את סוד גידול השושנים ?
אומנות קלה ונקייה היא , כך רואות עיני , ואני עייפתי ממכירת הבצל , ששכרה מועט ויגיעתה מרובה .

אלמדך ברצון מלאכה זו , ענה לו בנועם מוכר השושנים , אך בטרם אעשה זאת , אבקשך לומר לי כיצד מגדל אתה את הבצל .

ובכן ענה מוכר הבצל – אין פשוט מזה . אני קונה זרעי בצל , זורע אותם בגינתי , ומשקה ,לעיתים משקה הגשם. תוך זמן קצר מתמלאת אדמתי בבצלים . ובכן אני קטפם ומבאים לשוק למכירה , כפי שרואות עיניך.

וכאן אתה מזיע כהלכה הא , הא ? שאל בהשתתפות מוכר השושנים .
כפי שאתה רואה , ענה מוכר הבצל , ונאנח .

עתה ידידי הסכת ושמע – פנה אליו מוכר השושנים – אספר לך על מלאכת גידול השושנים .
אף אני כמותך , קונה זרעי שושנים , אך קונה אני את המשובחים שבהם .
עודר אני את גינתי וזורע זרעים , אלו ערוגות , ערוגות . מלאכת ההשקיה דורשת זהירות והקפדה .

כאשר מופיעים השתילים , שם אני לב להשקיה בעיקר , אחר-כך נראות השושנים. עוטף אני כל אחת ואחת בנייר , להגן עליה מפני השמש , ועוקב אחר התפתחותן , תוך שימת לב להשקיה , לאור, ולנקוש עשבים שוטים .

כמובן לפני שאני מביא אותם למכירה הנה , מסיר אני את הקוצים , ועוטף כל זר בנייר צלופן , כדי למשוך את עיני הקונים .

שים לב ! ידידי – המשיך מוכר השושנים לומר – שנינו עמלים ויגעים , אך ההבדל הוא : אני עמל ויגע לפני בואי לשוק , ואתה עמל כאן בשוק –אחרי הקטיף.

נדמה לך בהיותך כאן , שאין קלה ממלאכת גידול ששונים , אך קשה היא ועמל רב בה. נהנה אני למען האמת , למכור שושנים יפות ,שטיפחתי במו ידי , וחש אני נחת בלבי ליהנות מהן .

עד כאן המשל. והנמשל הוא :
יש המגדלים את ילדיהם כגדל בצל ויש מגדלים כגדל שושנים , יש שאינם משקיעים בילד בעודו קטן שתיל רך . "קטן הוא " –כך הם טוענים , יגדל , יבין ויחכים . הקטן הזה גדל ללא יד הורים , המטפחת המשקה , המאירה , וגדל להיות " בצל" , כאשר נעשה הוא נער , נוכחים ההורים לראות ,שטעו בגידולו – " בצל הוא " מגושם , נעדר חינוך נכון .
ואז מתחילים הם להזיע , לעמול , להשתדל , לתקן את הררי שגיאתם , לחנך לפעמים זה מאוחר .

ילד הוא שתיל רך . יש הורים היודעים שמכל ילד אפשר להפיק את המירב , להפוך אותו ל- " ששונה יפה" , על כן משקיעים בו מינקותו .

" זרעים טובים " – – זו השמירה והקפדה על טהרת הבית , על חיי קדושה וטהרה .
בעודו שתיל רך , עמלים ויגעים הם רבות על חינוכו – משקים בחום ובאהבה , משקים בטל תחיה של תורה ויראת שמיים , מקנים מידות טובות , מנכשים הם בחריצות ובלא לאות כל עשב שוטה ורע – כל מידה רעה , כל חבר רע –מרחיקים . עוטפים בחום של תורה , כל קוץ –נתלש , נעקר.

משתדלים בכל הכוח על יישור המידות , הורים אלה מוכנים לתת הכל , על מנת לראות את ילדם פורח כשושנה .

אנשים מן הצד אומרים : במה הם זכו לשושנים כאלו ? מדוע אנחנו לא ?
יש להתפלל ללא לאות לסיעתה דשמיא מיוחדת , כי הכל הוא ס"ד , הכל מאתו יתברך, יש להתפלל ולהתחנן לבורא עולם , שיעניק לנו ס"ד מיוחדת למען חינוך ילדינו.

צריך לדעת השושנה אינה צומחת פתאום . שושנה היא פרי של השקעה . חינוך של שושנים הוא חינוך של השקעה עד כדי מסירות נפש , בלא לשים לב לעייפות , לעומס , לעצלות , לחסר ,ולאין .

כלים וכוחות ניתנים מהשמיים , כשמתפללים עליהם , כשיש לנו הזכויות לקבלם מבורא עולם. עלינו לסמוך על בורא עולם שהוא יודע ויכול להעניק לנו כוחות וכלים המתאימים בדיוק לתנאים שלנו לפי מספר ילדים , לפי כישרונותיהם , לפי האופי שלהם , לפי היכולות שלהם ועל זה הדרך.

לנו אסור להזניח את תפקידינו הגדול : " חינוך הילדים"

כותב החזון איש זצ"ל – שבמעשינו אנו מעוררים שערי רחמים , שמעשה ידינו יכוננו את המבוקש ומי שמתפלל ומרבה תחנונים , הוא פועל יותר מהמשתדל . בכל תחום רוחני מלמדינו החזון איש זצ"ל- יש לפעול בשני מישורים – השתדלות ותפילה.

בחינוך הילדים , עלינו לדעת שהשתדלות צריכה להיות עד כדי מסירות נפש. מאז ומעולם הצטיינו ההורים היהודים במסירות נפש נפלאה למען חינוך ילדיהם .

מסירות נפש פירושה : השקעה בלי מיצרים , בלי גבולות . נתינה מושלמת בכל שקשור לגידולו ולחינוכו של ילד .
בע"ה נעשה ונצליח . יהי רצון שנזכה להרבה נחת מכל ילדינו .

Share Button


לינק לשיתוף:
תגיות: ,