מזונות ילדים ומזונות האישה

שלום לכל החברים וקוראי הפורטל והחדשות

בתאריך 15-10-2013 התארחו ברדיו הבוכרי ב. ב. ווסטוק עו"ד ליאת לב קליין , אנג'ליקה סדיקוב רפאלוב –מתמחה משפטנית .

הנושא שדובר בערב והדיון סביב הנושא : " מזונות ילדים ומזונות האישה .

הנושא והדיון הועבר בשידור חי עם השדר רחמים ציונוב .

1376615_609708799075279_1976538528_n[1]
עו"ד ליאת לב קליין , אנג'ליקה סדיקוב רפאלוב ורחמים ציונוב מתוך הראיון ברדיו

האורחים עו"ד העבירו את הנושא באופן מרתק , מקצועי וברמה גבוה מאוד .שבמהלך השידור התקשרו מאזינים שאלו שאלות , וגם שלחו שאלות בפייסבוק תוך מהלך השידור .

להלן חלק מהשאלות ותשובות שהיו בדיון ובשידור הרדיו והבאנו בקצרה כאן בכתבה

יש לשים לב ! כל הנכתב כאן הם בגדר המלצה בלבד , ולא יעוץ משפטי , לצורך העניין במקרה הצורך יש לפנות לעו"ד ולקבל יעוץ משפטי כל דבר בגופו של עניין .

אנו מאחלים לכל הזוגות שלום בית שלא יהיו גירושין , אבל לצערנו יש מקרים , שמפרקים את השותפות ויש צורך לדעת את הדברים

לכן הבאנו חלק מהנושאים לידיעת הציבור הרחב

אנו מודים לעו"ד ליאת לב קליין ואנג'ליקה סדיקוב רפאלוב שבאו , נתנו מזמנם על מנת להביא את הדברים לציבור הרחב , ומאזיני הרדיו.

אגב השידור הועבר גם ברדיו לב הפסגה .
מזונות ילדים

שאלה : מי זכאי לקבל מזונות ילדים ?

· כל ילד זכאי למזונות מהוריו, גם אם הוריו אינם נשואים בפועל, גם אם אביו מעולם לא ידע על קיומו, וגם אם אביו נשוי לאישה שאינה אימו.

שאלה: מי קובע את גובה מזונות הילדים ?

· הסמכות לדון בעניין מזונות ילדים נתונה בידי ביהמ"ש לענייני משפחה, אלא אם שני ההורים הסכימו כי הסמכות תהא בבית דין רבני – אזי הסמכות תהיה לבית הדין המוסמך.

שאלה: על סמך מה נקבעים מזונות ילדים ?

· מזונות הילדים נקבעים על פי צרכיו של הילד וכן עפ"י היכולת של הוריו.

לגבי ילדים ששני הוריהם יהודים, הדין החל הינו הדין העברי לפיו האב חייב לשאת בצרכים ההכרחיים של הילדים עד הגיעם לגיל 15, במזונות ילדים שהם מעבר לסכום ההכרחי , חייבים שני ההורים לשלם לפי יחס הכנסותיהם.

שאלה: מה קורה מעל גיל 15 ?

· מעל גיל 15 ועד גיל 18 החיוב עבור מזונות עבור הוצאות הילד נובע מ"דין צדקה" כלום החיוב בתשלום מזונות ילדים יוטל על שני ההורים בהתאם להכנסותיהם.

שאלה: מהם צרכים הכרחיים ?

· "צרכים הכרחיים " הינם – הוצאות בגין מזון, ביגוד והנעלה, חלק מהוצאות החינוך וכן חלק מהוצאות המדור.

 

שאלה: איך בית המשפט יודע מה גובה ההכנסות ?

· לתביעת המזונות ולכתב ההגנה בבית המשפט לענייני משפחה, כל צד (התובע/ת והנתבע/ת), חייב לצרף טופס "הרצאת פרטים בתביעת מזונות", לטופס זה יש לצרף 12 תלושי שכר אחרונים וכן לפרט את כל הנכסים וההתחייבויות כולל חשבון בנק מכונית, גודל דירה וכד'.

שאלה: מה קורה אם האבא התפטר מעבודתו במכוון בכדי לא לשלם מזונות ילדים ?

· אב שהחליט להתפטר מעבודתו על מנת להימנע מתשלומי המזונות עבור ילדיו, מסתכן בכך שביהמ"ש יקבע את יכולתו לשלם מזונות בהתאם ל"פוטנציאל השתכרות" שלו בין היתר תוך הסתמכות על רכוש שיש על שמו.

שאלה: מה אם משכורת הנטו נמוכה ואינה מספקת דיו ?

· אם המשכורת נטו נמוכה בודקים מה גובה המשכורת בניכוי תשלומי חובה בלבד (מס הכנסה וביטוח לאומי) וללא התחשבות בניכויי הרשות כגון תשלומי פנסיה, חסכונות, קופות גמל או קרנות השתלמות.

שאלה: עד מתי משלמים מזונות ילדים ?

· באופן עקרוני מזונות ילדים משלמים עד גיל 18 . עם זאת ביהמ"ש לענייני משפחה יכול לחייב התשלום מזונות ילדים לאחר גיל 18 בתק' הלימודים או במהלך השירות החוב ה בצה"ל .

גובה תשלום המזונות לאחר גיל 18 הינו בדך כלל 1/3 מסכום מזונות הילדים ששולם עד כה.

 

שאלה: כאשר אב לא משלם מזונות ילדים אשר נקבעו בפס"ד או בהסכם הגירושין בין ההורים, איזה דרכים יש לגבות את מזונות הילדים ?

· ניתן לגבות באמצעות המוסד לביטוח לאומי לשם קבלת תשלום מזונות ילדים שנפסקו ע"י בימ"ש משפחה או ע"י ביד"ר או באמצעות הסכם גירושין אשר בהם יהיו נקובים סכום המזונות הפסוקים.

המוסד לביטוח לאומי משלם את הסכום הקבוע לפי הסכום הקטן ביותר. בד"כ משולם סכום נמוך יותר מאשר הסכום הקבוע בהסכם הגירושין או בפס"ד למזונות .

המוסד לביטוח לאומי משלם לזכאית תשלום בגין סכום מזונות חודשי עפ"י תקרת תשלום ונוקט הליכי הוצאה לפועל כנגד האבא של פסה"ד במלואו.

אם המוסד לביטוח לאומי לא מצליח לגבות מהחייב במזונות ילדים את מלוא סכום המזונות שנקבע בפסה"ד וסכום זה גדול מדמי המזונות שהמוסד לביטוח לאומי משלם, מקבלים הזכאים הפרש- הפרת גביית מזונות שעימו יכולה הזכאית לפתוח תיק בהוצל"פ.

 

לא כל אישה יכולה לפנות למוסד לביטוח לאומי לגביית דמי המזונות השוטפים , דבר זה תלוי בגובה משכורתה. במידה והכנסתה עולה על סכומים הקבועים בתקנות המוסד לביטוח לאומי – לא תוכל האישה לגבות את המזונות מן המוסד לביטוח לאומי.

כמו כן אם האישה מתגוררת עם החייב תחת קורת גג אחת , היא לא תהיה זכאית לגבות מזונות באמצעות ביטוח לאומי.

· כאשר לאימא יש פס"ד למזונות ילדים או הסכם גירושין, לפיו יש סכום מזונות, רשאית האימא לתבוע את הבעל באמצעות פניה ללשכת ההוצל"פ .

כך ניתן לפעול בהליכים מבצעיים ע"י הטלת עיקול על משכורתו של האבא, עיקול כספים וחסכונות, עיקול חלקו בדירה, עיכוב יציאתו מן הארץ, עיקול רכוש וכן הוצאת פקודות מאסר.

 

שאלה: מה קורה אם האבא שילם ובכל זאת ננקטו הליכי הוצל"פ כנגדו ?

· במקרה שבו שולם או משולמים המזונות השוטפים, יכול לפנות האבא ללשכת ההוצל"פ בטענת "פרעתי" אז יקוים דיון בטענה זו.

נטל ההוכחה הינו על האבא לכן יש לצבור הוכחות המעידות על תשלום, עדיף לשלם באמצעות העברה בנקאית תוך ציון הערה – תשלום מזונות.

 

Share Button


לינק לשיתוף: