שמחה

 

חברי הפורטל היקרים! ברכתי שלוחה אליכם –חודש טוב ומבורך.

הנה אנו עומדים לפני חג שבועות –חג מתן תורה ואנו מצווים להיות בשמחה כל הזמן אבל עוד יותר בחגים, בשלושת הרגלים.

הנה מאמר קצר ששמעתי באחד הרצאות לפני שנים מספר מהרב עמנואל תהילה:
כל אדם רוצה להיות בשמחה, גם בורא עולם מבקש מעם ישראל רק דבר אחד
שנהיה שמחים, זה הכול.
וכ"א שואל את עצמו איך אפשר להיות שמח ? וכולכם יודעים שלפני פרשת כי תבוא, קוראים פרשת "כי תצא למלחמה".

אמר לי יהודי אחד שכל החיים שלו זה – מלחמות, איך שהוא פוקח את העיניים עד שהוא עוצם אותם מרגע הלידה עד שהוא גומר את החיים, כל הזמן מלחמות, פרנסה זה מלחמה, שלום בית זה מלחמה, חינוך ילדים זה מלחמה, חובות זה מלחמה, אוברדראפ בבנק זה מלחמה , במה אין מלחמה ? כל החיים זה מלחמה אחת גדולה , לא ככה ?
הוא שאל , אנחנו שואלים שאלה : איך אפשר להיות שמח אם כל היום נלחמים ?

אני כבר לא מדבר על בעיות ביטחוניות, אני לא מדבר על בעיות חברתיות, גזירות כלכליות, אני לא מדבר שביום יום צריך להתמודד עם אלף ואחד בעיות, ידיעות חדשות , עיתונים , אתה מרגיש כל הזמן מתח .
איפה השמחה זו השאלה ? בעצם מה זה שמחה ?

כל אחד מבין, אם הקב"ה מבקש להיות בשמחה, כנראה שזה עבודת חיים.
אז יש כאלה שהחליטו עושים שמח, משתוללים –זה שמחה, זיקוקי דינור – זה שמחה, לצאת לרחובות –זה שמחה,
אבל כ"א מאתנו יודע שאפשר להיות בתוך 500,000 בני אדם בהפגנה ולהרגיש בודד, הלא כן?

הגיע פעם רב ראשי של ארה"ב וסיפר שלאמריקאים בזמן אחרון קצת נמאס מקצב החיים המטורף.
יש שמה תחרויות של מכוניות מרוץ, של אופנועים, הם מגיעים למהירות של 400 ק"מ לשעה אולי יותר,
והם רוצים להאט את הקצב, הם רוצים לחזור לחיים מה שנקרא לעבר אתם יודעים הירוקים עושים חייל היום, גם יורו, בכל מקום בעולם, הם מגלגלים מיליונים על הימורים, משחק גמר מגלגל מיליארדים רק מה? הם רוצים, מחפשים להיות יותר בנחת , בשקט.

אז הם בזמן האחרון החליטו להעביר את המרוצים בכמה מקומות , במקום מרוצי מכוניות למרוצי סוסים .
סוס רץ לא במהירות של 400 קמ"ש , הוא רץ 40, 50 קמ"ש אני יודע כמה הוא יכול לרוץ ?

עכשיו ככל שסוס רץ יותר מהר יש סיכוי שהוא ( הבעלים ) יזכה בגביע. עכשיו צריך לאמן את הסוסים לרוץ יותר מהר , איך אפשר לעשות זאת ? אז הם מצאו פטנט.
באימונים –הרי לא יושב אדם על גב הסוס נותנים לסוסים לרוץ לבד . ככל שהסוס יש לו יותר כושר פיזי טוב יותר , מהיר יותר הוא מנצח .

אז מה שהם עושים , הם פשוט לוקחים כלבי צייד , כלבי רוטביילרים כאלו , מעמידים אותם מאחרי הסוסים באימונים , אומרים לסוסים קדימה . לכלב יש חוש צייד מאוד מפותח , זה דבר ידוע . כן . אתה הולך לאט הכלב לא עושה לך שום דבר , אתה הולך מהר יותר או באופניים , אז הוא רץ .

כולכם יודעים שכלב מרגיש שהוא בעל הבית , זה האופי של הכלב , כלב מרגיש שהוא שוטר , הוא המשגיח , הוא ממונה , אתה עובר ליד בית שיש שם כלב,
לא דיברת לא הסתכלת עליו , הוא יוצא נובח – אני פה בעל הבית.
אנשים יכולים לשים לב , הרבה פעמים שמוריקים פח אשפה לפח הכללי ברחוב, יעמוד שם כלב ויאכל הוא לא יזוז , עומד בצד ממשיך לאכול .
חתול תמיד בורח, החתול בטבע שלו מרגיש שהוא אוכל שלא משלו , הטבע הטבעי של החתול זה- אני גנב , כלב מרגיש –אני שוטר, לכן הם לא מסתדרים כל כך.
אם הם מסתדרים – אז כנראה שהם משתפים פעולה –זה בעיה . באופן כללי אני מדבר .

אז הם בוחרים כלבים כאלו וכשהסוס רץ , אז הכלב רץ אחריו , הסוס מגביר את המהירות , וגם הכלב מגביר את המהירות , וכל הזמן הסוס מפחד שהכלב יינשך אותו מאחורה , אז ככה הוא משפר את המהירות שלו . נו ככה הם משכנעים את הסוסים לרוץ מהר .

הבעיה אך אפשר לשכנע את הכלבים לרוץ מהר ? גם לזה הם האמריקאים מצאו פטנט – יש חברה בארה"ב שהצליחה לבנות שפן אלקטרוני . זאת אומרת גוף של שפן , עור של שפן , ריח של שפן , קפיצות של שפן , ברור שהמעטה החיצוני של שפן . יש מנוע בפנים לא לב , שולטים עליו בשלט רחוק , אז יש אדם שעומד במגדל הפיקוח , ומאמנים את הכלבים לשפר את המהירות שלהם , משחררים שפן אלקטרוני כזה , וכל הכלבים רצים אחריו .

ככל שהכלבים מגבירים את המהירות , שפן מגביר את המהירות , זה לא שפן זה האדם שמניע אותו עם השלט . ברגע שהכלב מגיע לקן סיום ואוטו טו , כמעט נותנים לו לתפוס אותו , הכלב נותן איזה זינוק כזה לתפוס את השפן , אותו אדם פשוט מריץ את השפן במהירות של עוד 20 קמ"ש , ואז פשוט השפן נעלם באופק . והכלב פשוט מאוכזב ואומר לעצמו – לא הצלחתי .

במשך הזמן הכלבים משפרים את המהירות , אבל במשך הזמן הם מרגישים שעם השפנים האלה הם לא יכולים להתמודד . אז מפסקים לרוץ אחריהם .
אז מה הם עושים ? נותנים לכלב כדי שלא יתאכזב , אחת ל…… אני יודע לתפוס את השפן בקו הזינוק , הכלב מזנק , מאטים את השפן , הכלב תופס את השפן , ואז הוא מקבל במקום שפן , הוא מקבל מנוע . הוא יורק את השפן ואומר לעצמו : טוב זה שפן בלוף , זה שפן אלקטרוני , זה לא אמיתי , מה שמחזיק את הכלב , מייד משחררים שפן נוסף , הכלב תמיד אומר : טוב זה היה בלוף , אבל הוא אמיתי , הוא תופס גם הוא שוב בלוף , אז משחררים לו עוד אחד , והכלב חושב שזה הפעם אמיתי וכן הלאה ……. . לעולם הוא לא יתפוס שפן אמיתי , אבל הדמיון שלו עובד תמיד .
ככה בני אדם משיגים מה שהם רוצים , הכלב מגיע למהירויות גבוהות .

נכבדי היקרים ! אני רוצה להסביר מה לא שמחה . אנשים היום לא שמחים , אני יכול להניח חד משמעית החיים שלנו היום מאוד נוחים , יכול אפילו קלים יותר אבל בהחלט לא מאושרים יותר , ולא שמחים יותר , בגלל שבני אדם רצים כל הזמן אחרי שפנים אלקטרוניים – לא אמיתיים – זו הבעיה שלנו . אתה תופס כבר מה שאתה חושב שישמח אותך , מתברר לך שזה – בלוף .
זה נותן גירוי ? , כן . נותן לך הנאה רגעית ? , כן , נותן לך הנאה לשבוע ? –כן .

גברים חולמים על מכוניות , שנתיים חסכו קנו אותו כעבור שבועיים רוצים כבר דגם משופר יותר .
אישה קונה שמלה -רואה בחלון הראוה , קונה אותה – אחרי שבוע –אין לי מה ללבוש . שפן אלקטרוני . דשא של שני ירוק יותר עד שאתה מגדל אצלך .

אנשים היום רצים אחרי שפנים אלקטרוניים , כל החיים היום לצערי הרב –זה כמו אחרי זיקוקי דינור , מעיפים זיקוק – ממה אתה נהנה ? מרגע התפוצצות , חצי שנייה אחרי התפוצצות אתה נהנה ? מה נשאר לך מהזיקוק הקודם ? – כלום . למה אתה מחכה ? לזיקוק הבא . מה מחזיק אותך? עוד זיקוק .
כל החיים היום הם חיצוניים .

חברים יקרים – היהדות קובעת חד משמעית : " שמחה – המהלך שלה לעולם היא לא מבחוץ פנימה . שמחה תמיד היא המהלך שלה מפנים החוצה . "

בשום אופן – דבר חיצוני לא ישמח אותך באמת . ייתן לך הנאה מועטת , ייתן לך גירוי לרגע , ייתן לך הרגשה שהשתעשעת לכמה שניות , אבל מהר מאוד אתה מתרגל ואתה מחפש את עצמך , עוד פעם , הכול בנוי על חוץ , שופינג , קניות , מרכזים , היית שמה שמעת , הכול שם , שם .

מהלך של שמחה – הוא תמיד מבפנים החוצה – ודאי איך שהעולם המערבי חיי זה לא שמחה , לא צריך לספר יש הוכחות . מספיק בני הנוער הטובים , השמנת של כל מדינה –בורחים הם מהחיים , למה הם בורחים , אם כל כך טוב להם ? אלכוהול , התאבדויות וסמים וכו, וכו' . ומעניין שדווקא ארצות , מי שהוא היה פעם בשוויץ ? איזה נופים , איזה יופי ,איזה בתים , איזה פרחים . שוויץ נמצאת במקום השני בעולם באחוז התאבדויות . מה כל כך גרוע להם ? – כי אין להם שמחה אמיתית .

מה זה שמחה אמיתית . ?
כאן בא הגילוי של עם ישראל , של תורת ישראל , אתם יודעים שבחו"ל פעם אולי לא היה להם הכול , אבל לשמוח הם ידעו לשמוח . המושג שמחה יהודית הוא ידוע . מה זו שמחה יהודית באמת , אמיתית ?

אנחנו מאמינים שאלוקים ברא את העולם ב- 6 ימים . אם הוא יכל לברואת את העולם ב- 6 ימים , הוא גם יכל לברואת את זה ביום אחד , הוא גם יכל לברואת את זה בשנייה אחת . במקום לכתוב : " ויאמר אלוקים יהי רקיע בתוך המים וכו' . היה יכול להיות כתוב : ויאמר אלוקים יהי יקום , והיה יקום .

הקב"ה ברא בכוונה את העולם ב- 6 ימים בגלל שהקב"ה הוא אלוקים , ואחרון שנברא בעולם זה – האדם . הקב"ה נתן לאדם את כל המפתחות של העולם . והקב"ה אמר לאדם : אני אלוקים , ואתה צלם אלוקים , אני בורא , ואני מבקש שגם אתה תברא .

אדם הוא גם בורא – מי שלקח חול ועשה את הכוס הזה – הוא בורא . נכון . מי שלקח עצים וחתך אותם ועשה שולחן, , מי שלקח חומר גלם ועשה מזה מוצר , אדם בורא , אדם משנה דברים , מביא לגמר דברים .

למה הקב"ה ברא את העולם ב-6 ימים ? יכל לברוא את העולם במאמר אחד ? אז כתוב בפרקי אבות : " ב-10 מאמרות נברא העולם ומה תלמוד לומר והלא במאמר אחד יכול להבראות , אלא להיפרע מן הרשעים שמאבדים את העולם שנברא ב-10 מאמרות , וליתן שכר טוב לצדיקים שמקיימים את העולם שנברא ב-10 מאמרות.
מה כתוב כאן –יקירי הנכבדים ? – המקום היחיד שמצאנו אצל אלוקים שמחה , אנו אומרים את זה יום, יום : "יהי כבוד ה' לעולם , ישמח ה' במעשיו" .
הציבור יודע מה זה שמחה אמיתית ? הקב"ה עשה ובזה הוא שמח בעולמו .
אין אפשרות לשמוח באמת בשום דבר שאתה לא מונח בתוכו , רק מה שיצרת , עשית , פעלת , רק מה שאתה בראת , רק זה יכול לשמח אותך .

כל שיעור –זה עבודה , כל הרצאה זה עבודה , כל ויתור על המידות-זו עבודה , כל יצירה , כל עשייה – אתה קורא עכשיו את המאמר אתה מתאמץ –זה עבודה –זה שמחה רק זה מביא לשמחה .

 

רק יצירה – " ישמח ה' במעשיו " – שמח במעשיך . ושיא השמחה יהודים יקרים זה –תורה , לימוד , מצוות – זה אתה שלך
מי ייתן , אני מאחל לכולם חג שבועות שמח .
בברכת חודש טוב ושמח
רחמים(רמי)ציונוב

 

 

 

 

Share Button


לינק לשיתוף: